O mnie

Debiutowałem jako poeta na początku lat 80. w pismach studenckich. Wiersze publikowałem m.in. w Szpilkach, Radarze, Integracjach, Trybunie Opolskiej, miesięczniku Opole (na łamach którego zamieszczałem również recenzje teatralne) oraz w czasopiśmie polonijnym w USA (Trenton, NJ). W 1986 r. zostałem laureatem ogólnopolskiego konkursu Młodzieżowej Agencji Wydawniczej na książkowy debiut poetycki. Tomik Ściszonym głosem zdobył wówczas równorzędną pierwszą nagrodę. Moim wydawcą było również opolskie Wydawnictwo WERS.  W 1993 roku zostałem członkiem Związku Literatów Polskich.

Po wielkiej powodzi w 1997 roku, kiedy woda zniszczyła większość moich maszynopisów i rękopisów, nagle przestałem pisać. I choć w 1999 roku  wydałem jeszcze zbiór Miłosne abecadło (pierwsze, bibliofilskie wydanie ilustrowane rysunkami śp. Bolesława Polnara), to przez wiele lat pisałem sporadycznie. Przełomowy okazał się rok 2016. Splot wielu wydarzeń spowodował, że coraz częściej siadałem do komputera – aby pisać, tworzyć. Wtedy też dotarło do mnie, że natury nie da się oszukać – poezję, jeśli ją „masz”, nosisz w sobie do końca życia. Jest w tobie. To twój drugi świat.

Po tej długiej przerwie wydałem w 2017 r. zbiór wierszy Mój labirynt (Wydawnictwo ANAGRAM). W grudniu 2018 roku – również w tym samym Wydawnictwie ukazała się książka Miłosne abecadło – zbiór wierszy miłosnych w formie nietypowych dedykacji, w którym dodatkowo znalazły się tłumaczenia na j. angielski. Pod koniec 2019 roku wydałem w ANAGRAMIE Moje legendy. W odróżnieniu od Mojego labiryntuMiłosnego abecadła, gdzie obok nowych, pojawiały się również teksty z lat 80. i 90., wiersze zawarte w najnowszej książce pochodzą już tylko z okresu 2017-2019. To pierwszy tak spójny zbiór zarówno pod względem stylu, jak też formy. Wszystkie utwory mają „legendarny klimat” i jak pisze w przedsłowiu Harry Duda: „(…) Są one kreacją poetycką „zamkniętą w sobie” żaluzjami przedziwnej wyobraźni, swoistej estetyki i zaskakującymi klamrami puent. (…) Są tajemnicze i pozostawiają po sobie – dla odbiorcy – kolejną, już poza słowami, tajemnicę, którą rozświetlić może znowu – i jedynie – wyobraźnia tegoż odbiorcy”. 

Najnowsze zbiory można zamówić poprzez stronę www.anagram.com.pl oraz w księgarniach internetowych i wybranych stacjonarnych.

Na blogu, obok cyklicznych, cotygodniowych wpisów, znajdziecie również wiersze i krótkie fragmenty prozy.