O mnie

Debiutowałem jako poeta na początku lat 80. w pismach studenckich. Wiersze publikowałem m.in. w Szpilkach, Radarze, Integracjach, Trybunie Opolskiej, miesięczniku Opole (na łamach którego zamieszczałem również recenzje teatralne) oraz w czasopiśmie polonijnym w USA (Trenton, NJ). W 1986 r. zostałem laureatem ogólnopolskiego konkursu Młodzieżowej Agencji Wydawniczej na książkowy debiut poetycki. Tomik Ściszonym głosem zdobył wówczas równorzędną pierwszą nagrodę. Moim wydawcą było również opolskie Wydawnictwo WERS.  W 1993 roku zostałem członkiem Związku Literatów Polskich.

W połowie lat dziewięćdziesiątych, a bardziej po wielkiej powodzi w 1997 roku, kiedy woda zniszczyła większość moich maszynopisów i rękopisów, nagle przestałem pisać. I choć w 1999 roku  wydałem jeszcze zbiór Miłosne abecadło (pierwsze, bibliofilskie wydanie ilustrowane rysunkami śp. Bolesława Polnara), to przez blisko 20 lat pisałem jedynie sporadycznie. W 2016 roku, splot kilku wydarzeń spowodował, że coraz częściej siadałem do komputera – aby pisać, tworzyć. Wtedy też dotarło do mnie, że natury nie da się oszukać – poezja, jeśli mamy ją w sobie, pozostaje z nami do końca życia. Jest naszym drugim światem.

Po tej długiej przerwie wydałem w 2017 r. zbiór wierszy Mój labirynt (Wydawnictwo ANAGRAM). W grudniu 2018 roku – również w tym samym Wydawnictwie ukazała się książka Miłosne abecadło – zbiór wierszy miłosnych w formie nietypowych dedykacji, w którym dodatkowo znalazły się tłumaczenia na j. angielski. Pod koniec 2019 roku wydałem w ANAGRAMIE Moje legendy. W odróżnieniu od Mojego labiryntuMiłosnego abecadła, gdzie obok nowych, pojawiały się również teksty z lat 80. i 90., wiersze zawarte w najnowszej książce pochodzą już tylko z okresu 2017-2019. To pierwszy tak spójny zbiór zarówno pod względem stylu, jak też formy. Wszystkie utwory mają „legendarny klimat” i jak pisze w przedsłowiu Harry Duda: „(…) Są one kreacją poetycką „zamkniętą w sobie” żaluzjami przedziwnej wyobraźni, swoistej estetyki i zaskakującymi klamrami puent. (…) Są tajemnicze i pozostawiają po sobie – dla odbiorcy – kolejną, już poza słowami, tajemnicę, którą rozświetlić może znowu – i jedynie – wyobraźnia tegoż odbiorcy”. 

Na początku grudnia 2020 roku ukazał się w Wydawnictwie ANAGRAM mój najnowszy zbiór wierszy Pod ciężarem skrzydeł.

Wszystkie wymienione powyżej i wydane w ostatnich kilku latach zbiory można zamówić poprzez stronę www.anagram.com.pl oraz w księgarniach internetowych i wybranych stacjonarnych.

Na blogu, obok cyklicznych, cotygodniowych wpisów, znajdziecie również wiersze i krótkie fragmenty prozy.